Poradnik przetrwania dla roślin doniczkowych

Te proste sztuczki sprawią, że rośliny będą się dobrze u Ciebie czuły
Poradnik przetrwania dla roślin doniczkowych
Carla Schmidt
Carla
przeczytasz w  min
Rośliny są dobre dla naszego samopoczucia, oczyszczają powietrze i upiększają nasz dom

Ale ponieważ nie wszyscy otrzymaliśmy w darze dobrą dla nich rękę, oto kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Twoim roślinom przetrwać i świetnie wyglądać.

Pflanzen

Podlewaj prawidłowo - nie za dużo i nie za mało

Każda roślina potrzebuje świeżej wody - ale każdy gatunek ma swoje własne potrzeby. Warto więc dowiedzieć się najpierw o jej upodobaniach. Okresy suszy lub długie nasiąkanie wodą mogą być wyrokiem śmierci dla wielu roślin domowych. Przed podlewaniem zawsze sprawdź palcem (na głębokość ok. 1 cm), czy gleba jest naprawdę sucha. Popularne kaktusy i sukulenty nie muszą być ponownie podlewane, dopóki gleba nie wyschnie niemal całkowicie. Doskonale radzą sobie magazynując wodę w liściach i łodygach.

Wskazówka: do podlewania roślin używaj wody mineralnej, która zawiera ważne składniki odżywcze. Sprawi, że Twoje rośliny będą rosły znacznie szybciej!

Pflanzen Standort

Właściwa lokalizacja - niech roślina czuje się komfortowo

Możliwe lokalizacje roślin domowych można podzielić na pełne słońce, półcień i cień. Który z nich jest odpowiedni dla Twojej rośliny, zależy od tego, skąd pochodzi. Czy pochodzi z tropikalnego lasu deszczowego? Może mieszka na pustyni? Na słonecznym stanowisku ustaw tylko kaktusy i palmy. Pamiętaj jednak, że nawet rośliny, które potrzebują mało światła, powinny znajdować się raczej w pobliżu okna, ponieważ we wnętrzach jest nawet 10 razy ciemniej niż na zewnątrz!

Wskazówka: warstwa kurzu może zahamować fotosyntezę roślin. Zamiast wycierać wszystkie liście jeden po drugim, mniej więcej raz w miesiącu możesz delikatnie spryskać roślinę letnią wodą.

umtopfen

Przesadzanie - mały wysiłek, duży efekt

Twoje rośliny doniczkowe powinny być od czasu do czasu przesadzane. To daje ich korzeniom więcej miejsca na rozrost, a nowa gleba dostarcza składników odżywczych. Zasadniczo rośliny można przesadzać przez cały rok, ale wiosna (od lutego do kwietnia) jest szczególnie odpowiednia. W tym czasie kiełkują nowe pędy i liście. Rośliny potrzebują nowej doniczki najpóźniej wtedy, gdy gleba jest całkowicie ukorzeniona. Wtedy nie można już dłużej czekać. Niech mają gdzie się wygodnie ułożyć.

Nara Duftstäbchen

Naturalne dekoracje

Możesz również zaaranżować swoich ulubionych współlokatorów w pięknych donicach, różnych stojakach na kwiaty i wiszących koszach. Dodaj w ich towarzystwo obrazy, książki lub dyfuzory, które są bezpieczne dla roślin. Dyfuzor Nara z flakonem w kolorze mięty doskonale skomponuje się z soczystą zielenią i rozprowadzi świeży zapach z delikatnymi nutami bergamotki, zielonej herbaty i kardamonu. Aby uzyskać odrobinę więcej koloru i kwiatowo-drzewny zapach, zastosuj kontrastowy dyfuzor Lizbona, który wypełni przestrzeń aromatami jaśminu, limonki i drzewa sandałowego. Jaki dyfuzor najbardziej pasuje do Twoich aranżacji?

Lissabon Duftstäbchen

@AVAMAY_PL

Śledź naszą przygodę na Instagramie

OBSERWUJ NAS