Moje serce należy do Tulum

Wszystko, co musisz wiedzieć, gdy ruszasz do Meksyku
Moje serce należy do Tulum
Isabella Jiménez van Aaken
Isabella
przeczytasz w  min
Tulum jest po prostu wyjątkowe i oferuje wszystko, czego dusza zapragnie! 🇲🇽

Tutaj kultura i historia łączą się z zapierającą dech w piersiach przyrodą, pięknymi plażami, kochającymi zabawę ludźmi i najlepszym jedzeniem, jakie kiedykolwiek jadłeś/aś.. Jeśli jest jedno miejsce na tym świecie, które odwiedzałabym raz za razem, to jest nim właśnie Tulum.

W tym tekście chciałabym podzielić się tym, na co zwrócić uwagę podczas podróży do Tulum i jakich miejsc na pewno nie można przegapić.

Tulum

Ale najpierw dobra wiadomość dla wszystkich miłośników Tulum:

ta kwiatowo-świeża mieszanka bursztynu, jaśminu i paczuli, jest teraz dostępna jako duży dyfuzor zapachowy oraz duża świeca w limitowanej edycji! Pozostajemy wierni pięknemu turkusowemu odcieniowi Tulum, ale urozmaicamy szkło kolorowymi czaszkami. Projekt, który jest nie tylko idealny na lato, ale także sprawia, że ​​Twoje wnętrze lśni przez cały rok. Te kolory poprawiają nastrój, a aromat koi zmysły.

Za chwilę dowiesz się skąd ten design i pomysł na edycję limitowaną...

Tulum Limited Edition

Zakwaterowanie

Jeśli podróżujesz do Tulum, prawdopodobnie przylecisz do Cancun samolotem. Dla tych, którzy niekoniecznie chcą celebrować życie towarzyskie, polecam hotel poza Meksykiem. Pomiędzy Cancun i Playa del Carmen, wzdłuż Riviera Maya, znajduje się wiele pięknych hoteli, z których większość przylega bezpośrednio do turkusowego morza. Stamtąd szybko dotrzesz nie tylko na lotnisko, ale także do Tulum i wielu innych atrakcji wokół.

W Tulum Pueblo jest także kilka tanich opcji, ale nie są one bezpośrednio nad morzem. Nie jest to właściwie żaden problem, bo na plażę można bardzo szybko dojechać rowerem lub taksówką (tania i wygodna opcja transportu), a słynne ruiny Majów są oddalone stąd o zaledwie 4 km.

Mexico Tulum

Ruiny Majów

Podobnie jak w przypadku wszystkich obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Tulum, lepiej zjawić się tam bardzo wcześnie rano. W ten sposób uda się uniknąć tłumów turystów. Ponadto nie jest wówczas zbyt gorąco, co jest wyraźną zaletą, ponieważ większość terenu znajduje się w pełnym słońcu, a to może być dość męczące. Warto zatem zabrać kapelusz przeciwsłoneczny, krem z filtrem i zapas wody do picia.

Tulum Maya

Akumal: snorkeling z żółwiami

Akumal to oryginalna nazwa Majów, która oznacza „miejsce żółwi”. Piękna zatoka znajduje się bardzo blisko Tulum i jest miejscem lęgowym różnych gatunków żółwi. W zależności od pory roku można tu zanurkować z żółwiami lub nawet obserwować, jak wykluwają się te małe morskie stworzenia (oczywiście trzeba mieć do tego dużo szczęścia). Miejsce absolutnie wyjątkowe - doświadczenie warte rekomendacji.

Cenotes

Cenoty: mistyczne jaskinie

Każdy, kto przebywa na półwyspie Jukatan, musi odwiedzić jedną z licznych cenot. Cenoty to systemy jaskiń wypełnione wodą. Woda tutaj jest niesamowicie czysta i zazwyczaj widać dno. Dla starożytnych Majów cenoty były miejscami świętymi i duchowymi.

W Cenote dos Ojos istnieje możliwość nurkowania poprzez system krętych ścieżek pomiędzy jaskiniami, ale zdecydowanie, nie jest to opcja dla osób z klaustrofobią. Jest dość ciasno i bardzo ciemno, a jedynym źródłem światła jest własna latarka. Znana jest tu także jaskinia nietoperzy. Takie atrakcje ze względów bezpieczeństwa, są możliwe tylko z przewodnikiem. Brzmi ekscytująco i nieco groźnie zarazem ;) To bez wątpienia niewiarygodne przeżycie dla wszystkich poszukiwaczy przygód, którego nie można przegapić!

Xel Ha

Xel-Ha: park wodny w dżungli

Xel-Há, w języku Majów oznacza „gdzie rodzi się woda”. Park jest rezerwatem przyrody i otrzymał kilka nagród za swój zrównoważony rozwój. Znajduje się praktycznie w samej dżungli, po której można poruszać się po wyznaczonych ścieżkach pieszo lub dostępnymi na miejscu rowerami. Osobliwością jest to, że w Xel-Ha słodka woda spotyka się ze słoną. Wycieczkę zaczyna się w ujściu rzeki i podąża razem z nią, aż na otwarte morze. Daje to okazję do doświadczenia niesamowitej bioróżnorodności, której na pewno nie znajdziesz w wielu innych miejscach na świecie. Wzdłuż rzeki są również liczne atrakcje, takie jak kolejka tyrolska, skały do ​​nurkowania i wodna przeprawa. Dla tych, którzy nie chcą nurkować, są dostępne specjalne koła, z którymi można dryfować wzdłuż rzeki. Ponadto w Xel-Ha znajdują się małe cenoty, które również można eksplorować.To doskonałe miejsce, by obserwować wszelkiego rodzaju stworzenia morskie, takie jak płaszczki, żółwie i kolorowe ryby w ich naturalnym środowisku.

Ważne: W parku dozwolona jest tylko biodegradowalna ochrona przeciwsłoneczna. Ma to związek z ochroną ekosystemu. Wszystko, co może mu zagrażać jest oddawane w depozyt i zwracane przy wyjściu z parku.

dia de muertos

El día de muertos

„Día de los muertos”, czyli Dzień Zmarłych, jest najważniejszym świętem w Meksyku i odbywa się co roku w listopadzie przez okres trzech dni. Chociaż nazwa brzmi nieco smutno, jest to bardzo energetyczny festiwal. Zmarli członkowie rodziny są honorowani, a wspomnienia o nich hucznie celebrowane. Tulum zamienia się w wielkie wesołe miasteczko z kolorowymi paradami, pysznymi ucztami, kolorowymi cukrowymi czaszkami i niezliczonymi ludźmi, przebranymi za barwne szkielety. Jeśli więc odwiedzasz Meksyk około 2 listopada, nie możesz przegapić tej wyjątkowej uroczystości.

Spodobało się? W takim razie zasmakuj meksykańskiej fiesty w domu, z naszą limitowaną edycją Tulum 💀 

Tulum limited edition

@AVAMAY_PL

Śledź naszą przygodę na Instagramie

OBSERWUJ NAS