10 Fun Facts o Islandii

10 zaskakujących faktów, które zmienią Twoje spojrzenie na Islandię
10 Fun Facts o Islandii
Carla Schmidt
Carla
przeczytasz w  min
Islandia jest z pewnością jednym z najbardziej wyjątkowych krajów, jakie ma do zaoferowania północna część świata.

Nie bez powodu nazywa się ją Wyspą Lodu i Ognia. Znaleźć tu można wszelkie cuda natury, które nie mogą być bardziej sprzeczne: wulkany kontra lodowce, a obok laguny i zorze polarne. Niezły zestaw, jak na jeden niezbyt rozległy kraj.

Wyjątkowość tego miejsca, to nie tylko krajobrazy. Islandia ma do zaoferowania o wiele więcej. Przedstawiamy 10 najlepszych smaczków z Północy.

Iceland Home Fragrance Set

Mit dem frischen Duft unseres Iceland Raumsprays und den dazugehörigen Duftstäbchen kannst du in deinem Zuhause schonmal das Gefühl eines Roadtrips durch die wunderschöne Natur Icelands bekommen. Für alle Iceland Verrückten gibt es die Produkte natürlich auch im Set!

1. Komisarz do spraw Elfów

Tak. To oficjalnie uznana funkcja.

Istoty nienaturalne i legendy są integralną częścią kultury islandzkiej. Około 80% Islandczyków wierzy w istnienie elfów i trolli. Przed wydaniem pozwolenia na budowę posiadłości, teren jest często najpierw sprawdzany, a dopiero później uznany przez komisarzy za zdatny do zabudowy. Musi być pewne, że żadne elfy i trolle nie będą niepokojone, oraz nie zostaną bez dachu nad głową. To się nazywa szacunek do natury i hołdowanie wyobraźni.

Wyobraźcie sobie mieć w CV taką posadę. Albo sprawować taką funkcję przez chociażby krótki czas. Marzenia z dzieciństwa zostają tutaj spełnione w jednej chwili. Pełen odlot!

elves

2. Ponad połowa z 320 tys. Islandczyków mieszka w stolicy

Tyle właśnie wynosi populacja Reykjaviku.

Reszta osad rozciąga się na wąskim pasie wybrzeża na południu, zachodzie i północnym zachodzie. Z całej powierzchni kraju (ok. 100 000 kilometrów kwadratowych), do zamieszkania nadaje się jedynie niewielka część, równa mniej więcej 11% terytorium. Pozostałą część pokrywają lodowce, pola lawy oraz wulkany.

Tutaj człowiek zdecydowanie dopasowuje się do warunków, nie ingerując w to, co nie należy do niego.

Reykjavik

3. Książki telefoniczne

...są spisane według imion. I ma to swoje logiczne wytłumaczenie.
Wszystko za sprawą tego, że nazwisko tradycyjnie składa się z imienia ojca z dodatkiem -dóttir (córka) lub -son (syn). A to prowadzi nas prosto do kolejnej ciekawostki:

4. Prezydent Islandii figuruje w książce telefonicznej

Chcesz pogadać z prezydentem Islandii? Nie ma problemu! Wystarczy odnaleźć jego numeru telefonu w tamtejszej książce telefonicznej. Możesz też podjechać bezpośrednio, ponieważ jego adres znajduje się tuż obok numeru.

To model nowoczesnego społeczeństwa, gdzie szacunek przejawia się nie tylko w zaufaniu do władzy, ale także do elektoratu. Doskonały przykład dla reszty świata.

Vulkane

5. Islandia to największa wulkaniczna wyspa na świecie

Istnieją tutaj wszelkiego rodzaju kratery wulkaniczne wykształcone na przestrzeni wieków, a także około 130 wulkanów, z których aż 30 jest potencjalnie aktywnych. Jeśli więc odwiedzasz wyspę, praktycznie nie sposób nie zobaczyć wulkanu.

Można powiedzieć, że na Islandii każdy ma szansę poczuć się wybuchowo.

6. Pierwsze na świecie muzeum penisa

Jego oficjalna nazwa jest jednak dużo bardziej poetycka.

Muzeum Fallologiczne w Reykjaviku zostało otwarte w 1997 roku i od tego czasu przyciągnęło już tysiące zwiedzających. Eksponaty są dość jednoznaczne. Co nie oznacza, że nudne. Oprócz najbardziej okazałych penisów wielorybów, są tu też genitalia niedźwiedzi, koni i oczywiście okazy ludzkie.

Wejście na własną odpowiedzialność i tylko dla tych, o mocnych nerwach ;)

Iceland

7. Brak klubów ze striptizem

To dość zaskakujące w kontekście poprzedniego faktu, a jednak…

Islandzki parlament zakazał wszystkich klubów ze striptizem w 2010 roku. Zakaz był uzasadniony nie tylko uprzedmiotowieniem kobiet podczas rozbierania się, ale także wysokim odsetkiem kobiet z innych krajów, które podejmowały pracę jako tancerki z potrzeb finansowych. W następstwie tego, niestety dość często zmuszane do wykonywania usług seksualnych.

Na takie praktyki nie ma tu pozwolenia, a zastosowane rozwiązania, choć drastyczne, jednoznacznie wskazują, że temat seksualności jest traktowany z szacunkiem dla wszystkich płci i wolności.

8. Policja nie posiada broni palnej

Jest na tyle spokojnie, że prawie wcale nie odnotowuje się aktów przestępczości. Ponieważ stróże prawa, mają niewiele zajęć podczas służby, wykorzystują go efektywnie na budowanie swojego wizerunku online. Ich popularne i zabawne konto na Instagramie jest popularne w sieci. Co można tam zobaczyć? Policja karmiąca kaczki, opiekująca się szczeniakami, lepiąca bałwany i wiele więcej... Kliknij tutaj, aby przekonać się ile mają pomysłów i kreatywnych zajęć. Baw się dobrze! :)

Polar

9. Świąteczni kumple oraz kot

Trzynastu tak zwanych „Bożonarodzeniowych kumpli” (Jólasveinar) mieszka w odległych górach. Przybywają do różnych miejsc na wyspie corocznie w okresie przedświątecznym. Nie po to by podarować prezenty, ale aby płatać figle niegrzecznym ludziom. Zamiast podarunków lub słodyczy, niegrzeczne dzieci dostają ziemniaki. W bardziej drastycznej wersji, „zjada” je nawet bożonarodzeniowy kot.

W takim wypadku, kto chce narozrabiać, musi wykazać się niebywałą odwagą. Wizja kota wydaje się być całkiem przerażająca. Ciekawe czy ma to jakiś długofalowy związek z niską przestępczością ;)

Iceland Winter

10. Latem słońce świeci tu przez cały dzień...

...a zimą prawie wcale. To całkowite odwrócenie cyklu dnia i nocy jest niebywałe.
W lecie Islandczycy mogą korzystać ze światła słonecznego nawet przez ponad 20 godzin na dobę. W wielu domach latem, śpi z opaskami na oczach lub całkowicie zaciemnia sypialnie. Zimą następuje odwrócenie proporcji i wówczas problem jest dużo bardziej skomplikowany do rozwiązania. Takie życie pół na pół musi być niezłym wyzwaniem.

Jeśli jeszcze nie udało się odwiedzić tego zaskakującego krańca świata lub tęsknicie za wszystkimi jego osobliwościami, to od teraz dzięki świeżemu zapachowi naszego odświeżacza powietrza z serii Islandia i towarzyszącemu mu dyfuzorowi, możecie poczuć jak pachnie podróż przez piękną przyrodę. W zestawie są jeszcze bardziej aromatyczne. Trochę Islandii we własnym domu brzmi jak wspaniały pomysł na orzeźwienie latem.

Roadtrip

@AVAMAY_PL

Śledź naszą przygodę na Instagramie

OBSERWUJ NAS